مرکز اسناد توسعه استان و کرمانشاه شناسی

کرمانشاه با پیشینه چند هزار ساله، با داشتن جغرافیای خاص و حوادث سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و غیره در طول زمان منابع اطلاعاتی زیادی در فرمت های گوناگون در مورد آن ثبت و ضبط گردیده است و همچنین مفاخر، مشاهیر و بزرگان فراوانی در این ناحیه صاحب آثار ارزشمندی بوده و هستند.

در عصر نوين، سازمان ها در ابعاد و جنبه هاي مختلف به طور چشمگير بر اطلاعات تأکید دارند. اطلاعات، قدرت است و هر شخص يا سازماني از آن برخوردار شود، صاحب قدرت است. شرايط متغير محيطي نياز به اطلاعات را بيش از پيش نشان مي دهد و اين امر ضرورت جمع آوري، ثبت، پردازش و نيز توزيع اطلاعات را در سطوح مختلف سازمان ها دوچندان مي سازد. در اين راستا دانشگاه رازی به عنوان یک سازمان با داشتن پتانسیل زیر ساخت های اطلاعاتی، از جمله گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش شناسی، کتابخانه های با کیفیت مانند کتابخانه مرکزی که بزرگترین کتابخانه منطقه غرب کشور است و همچنین کارشناسان و متخصصین علم اطلاعات و فناوری اطلاعات تصمیم گرفت بخش ویژه ای با عنوان مرکز اسناد توسعه استان  وکرمانشاه شناسی ایجاد کند.

اسناد و مدارک علمی پژوهشی در برخی از کتابخانه مرکزی دانشگاه های بزرگ کشور یک بخش دائمی است. این بخش در کتابخانه مرکزی دانشگاه رازی از سال های پیش تحت عنوان بخش مرجع فعالیت دارد. اما گردآوری و سازماندهی اسناد و مدارک یک استان در هیچ دانشگاهی در ایران سابقه ندارد و برای اولین بار در دانشگاه رازی ایجاد گردید.

تفکر اولیه این مرکز اسناد به دنبال طرح آمایش سرزمین مطرح گردید. این طرح یک طرح ملی بود که برای اولین بار در کشور توسط دانشگاه رازی به عنوان مجری تحت نظارت سازمان برنامه و بودجه استان اجرا و به اتمام رسید. داده های آمایش سرزمین از لایحه های متعددی تشکیل شده است و اساس هر نوع برنامه ریزی برای توسعه و حل مشکلات استان کرمانشاه می باشد. من حیث المجموع با توجه به آنچه گفته شد. کتابخانه مرکزی دانشگاه رازی بر حسب رسالت و مأموریت های خود، اقدام به تأسیس مرکزی با فضای مناسب و قابل توسعه برای گردآوری، ثبت و ضبط و ارائه اسناد، مدارک و هر گونه پیشینه ای که هویت نام کرمانشاه را داشته باشد، کرد. اهداف اصلی این مرکز عبارتند از:

ü      گردآوری کلیه اسنادی که در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی ... در مورد استان پژوهش و نگارش شده است

ü      تحلیل و پردازش اطلاعات و ارائه به پژوهشگران و علاقمند استان و غیره به صورت سیستم چند رسانه ای

ü      تهیه بیوگرافی و پیشینه آثار مفاخر، مشاهیر و بزرگان کرمانشاه و ارائه آن به صورت چند رسانه ای

ü       برگزاری نشست های علمی، نقد و تبادل اطلاعات و ارتباط با جامعه استان کرمانشاه

 

در حال حاضر مساحت این مرکز حدود 300 مترمربع است و مجموعه ای در حدود 2500 عنوان سند شامل گزارش طرح های آمایش، آمار نامه ها، گزارش طرح های پژوهشی خاتمه یافته ، بیوگرافی 100 تن از مشاهیر و مفاخر، پایان نامه های کاربردی و کتاب که مرتبط با مسایل و زمینه های موضوعی کرمانشاه است به صورت چاپی و الکترونیکی گردآوری، آماده و ارائه به علاقمندان استان و خارج از استان می باشد. برای گسترش و به روز رساني اين منابع ارزشمند، ضرورت دارد سازمان ها، ادارات و نهادهاي استان هر گونه اسناد و مداركي كه جنبه هاي علمي، پژوهشي، آماري، آموزشي و غيره را دارند در اختيار اين كتابخانه قرار دهند. در این خصوص رایزنی های صورت گرفته است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری تعداد عناوین این اسناد و مدارک به عدد 4 هزار چهار سند برسد. بدیهی است فضای ساختمانی بیشتری برای آن در نظر گرفته شده که در صورت گسترش مجموعه و فعالیت آن وسعت آن نیز بیشتر خواهد شد.

گسترش فعالیت این مرکز تنها به گردآوری اسناد و ارائه آن ختم نمی شود. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، بازدیدها، نشست ها، نقدها ، برگزاری همایش، نشر مجله، گردآوری کلیه کتاب هایی که در مورد استان کرمانشاه نگارش شده، نقد این کتاب ها، نمایشگاه کتاب با زمینه کرمانشاه شناسی... از جمله برنامه های این مرکز خواهد بود. بدیهی است گسترش فعالیت یک مرکز علمی و فرهنگی در مدت کوتاهی شکل نخواهد گرفت ادامه حیات آن بستگی به تلاش، ایمان، اعتقاد و تخصص دارد. اللخصوص حس کرمانشاهی داشتن به صورت خاص...

بخش ویژه این مرکز را عکس ها و اسناد تاریخی تشکیل می دهد که در کتاب ها و منابع مختلف چاپ شده است و ممکن است در دست خانواده ها و افراد خاصی نیز باشد و تا کنون رؤیت نشده باشد و همچنین نسخه های خطی و غیر، سعی بر این است با همکاری و رایزنی، این اسناد نیز گردآوری و به صورت بصری ارائه و قابل دسترس برای علاقمندان شود. واقعیت این است در اول راه هستیم و برای غنی کردن این مرکز به عنوان یک مرکز کرمانشاه شناسی با کمیت و کیفیت خوب، همه بخصوص مدیران ادارات، سازمان ها، بزرگان و اندیشمندان کرمانشاهی ما را کمک کنند.

در کتابخانه مرکزی کار گروه های برای گردآوری اسناد و مدارک توسط کارشناسان این واحد تشکیل شده است. اسناد زیادی در مورد کرمانشاه وجود دارد که در خارج از استان از جمله در سازمان اسناد، کتابخانه ملی ایران، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و سایر کتابخانه ها و همچنین در دست افراد  و نویسندگان خاصی نگهداری می شود که تهیه نسخه ای از آن کار ساده ای نیست. اما سعی بر این است حتی المقدور نسخه ای از آن تهیه شود. در کل ساختار این مرکز به نحوی پیش بینی شده که حالت یک موزه داشته باشد و به صورت دائم مورد بازدید و کنکاش قرار گیرد.

تيزر آشنايي با مركز اسناد توسعه و كرمانشاه شناسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.