ساختار، اهداف و وظایف واحد علم سنجی دانشگاه رازی

علم سنجی

یکی از حوزه ­هایی که در دهه­ های اخیر بر اساس تغییر و تحولات علمی شکل گرفته، حوزه­ ی علم­ سنجی است.علم‌سنجی حوزه­ ای از علم است که ریشه در علم اطلاعات و دانش­ شناسی دارد و به عنوان مطالعه کمی علم و فناوری تعریف شده است. امروزه علم­ سنجی به‌عنوان یک حوزه، دارای متداول­ترین روش­های ارزیابی فعالیت­های علمی و مدیریت پژوهش است.پیدایش و تحول در علم­ سنجی ریشه در حوزه­ ی کلی­ تر آن، یعنی اطلاع­سنجی و کتاب­سنجی دارد و به طور خاص از اروپای شرقی مطرح شده است. این حوزه میان رشته­ ای، یکی از ابزارهای مدیریت علم و فناوری است که به واسطه شاخص­های آن، به ارزیابی، سنجش و اندازه­ گیری علم و فناوری می­پردازد. شاخص­ های علم­ سنجی سه دسته تقسیم می­شوند که عبارتند از­:

1) معیارهای بهره­ وری که بهره­ وری پژوهشگر یا گروه پژوهشی را اندازه­گیری می­کند

 2) معیارهای تاثیر که کیفیت (یا عملکرد ) مجلات ، پژوهشگران یا گروه پژوهش را می­ سنجد و

3) معیارهای ترکیبی.

   به طور کلان علم­ سنجی در چهار محور یا زمینه اصلی شامل:

1) تدوین سیاست­ها، خط مشی­ها علمی و پژوهشی

2) مطالعه ارتباطات علمی و تحلیل استنادی

3) ارزیابی کمی و کیفی منابع و انتشارات و

4) سنجش برونداد­ها، بازدهی و تأثیرگذاری علمی به کار گرفته می­شود.

در شرایط کنونی، مراکز علم و دانش برای پیشبرد اهداف آموزشی و پژوهشی خود در چهار زمینه فوق از روش­ها و پتانسیل­ های موجود در علم­ سنجی استفاده می نمایند.

هدف واحد علم ­سنجی

مهمترین اهداف واحد علم ­سنجی در دانشگاه عبارتند از :

  • بستر سازی و هدایت فعالیت­های پژوهشی دانشگاه
  • ارتقای کمی و کیفی تولیدات علمی و فناوری دانشگاه
  • اعتلای جایگاه علمی دانشگاه و کشور
  • رصد تولیدات علمی و فناوری دانشگاه
  • سنجش و ارزیابی نوآوری­های علمی و فناوری در دانشگاه
  • مطالعه در جهت تعریف وتدوین شاخص­های جدیددرعلم­ سنجی درسطح ملی وبین المللی

اهداف فوق، به منظور هدایت برنامه­ ریزان و سیاست­ گذاران علمی وپژوهشی دانشگاه در جهت ارتقای رتبه دانشگاه رازی است. 

ساختار و تشکیلات

واحد علم­سنجی دانشگاه رازی که با هدف فوق در دانشگاه تأسیس می­گردد از لحاظ تشکیلات  سازمانی دارای یک کارشناس تمام وقت و یک کمیته متشکل از چند نفر از اعضای هیأت گروه علم اطلاعات و دانش­شناسی و یک مدیر کمیته که در حوزه علم­سنجی دارای تخصص هستند زیر نظر مستقیم معاونت پژوهشی و فناوری فعالیت خواهند داشت.

کانال رسمی واحد علم سنجی شامل صفحه اختصاصی این واحد در پرتال دانشگاه رازی است که شامل بخش­ها و زیر بخش­ها توضیحات و شرح فعالیت­ها می­باشد. دیگر کانال رسمی این واحد شبکه اجتماعی تلگرام است که در آینده جهت اطلاع­رسانی راه اندازی می­گردد.

این واحد برای اجرای وظایف خود از بعضی از اعضای هیأت علمی دانشگاه و کارشناسان  ارشد علم­سنجی بهره خواهد برد و در این راستا بعضی از فعالیت­های خود را به صورت طرح پژوهشی واگزار می­نماید. علاوه بر آن ارتباطی تنگاتنگی با سایر گروه­های علم­سنجی در سایر دانشگاه ایران ، الخصوص واحد­های علم­سنجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور برقرار خواهد کرد و همچنین با گروه­های تحصیلات تکمیلی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی جهت تسهیل در اجرای وظایف همکاری خواهد داشت.

از لحاظ مکانی این واحد در حوزه معاونت پژوهشی مستقر خواهد و بر اساس صورت جلسات کمیته و نیز بر حسب اولویت و ضرورت کار بر اساس اهداف معرفی شده به وظایف خود عمل می کند.


فایلهای پیوست
فهرست